yeni bilgi tıp merkezi
Yeni Bilgi Tıp Merkezi
Pazartesi - Pazar: 7/24
+90312 314 00 73
bilgi@yenibilgi.com.tr

Bizden Haberler

    Sorry, no posts matched your criteria.

Çocuk Hastalıkları

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Çocuk sağlığı ve hastalıkları

Çocukların büyümesi ve gelişmesinin tüm yönleri doğumdan ergenliğe kadar uzanan süreç içinde yer alan bireylerin tanı, takip ve tedavisi ile ilgilenen bilim dalıdır. 0 ile 18 yaş arasında, çocuk olarak tanımlanan kişilerin doğumsal hastalıkları, doğum sonrası düzenli olarak uygulanması gereken aşı takibi, mental, fiziksel ve gelişimi pediatri hekimlerince takip edilir. Bu süreçte yapılan rutin muayenelerde bebeklerin boy, kilo, beslenme ve benzeri gelişiminin yanı sıra günlük yaşam becerilerinin, ifade ve anlamalarının gelişimi, nörolojik ve psikolojik gelişimleri gibi pek çok süreç kontrol ve takip edilir.

Çocukların büyümesi ve gelişimi

Sağlıklı bir çocuğun gelişimi aslında ebeveynlerin sağlığı ve genetik mirasına kavuşmadan önce başlar. Gebelik ve doğum öncesi dönem boyunca devam eder . Bu süre zarfında, fetus için pediatrik endişeler ile anne için obstetrik endişeler arasında doğal olarak önemli ölçüde çakışma vardır.

Bebek doğduktan sonra, emzirme , yenidoğan tarama testleri ve uyku güvenliği gibi yeni ve önemli konular ele alınır . Çok geçmeden, iyi bebek muayeneleri ve aşılar için sağlık hizmetleri randevuları alınacaktır . Bunları katı yiyeceklerin ne zaman ve nasıl tanıtılacağı, tuvalet eğitimi ve dişçiyi ne zaman görecekleri gibi diğer konular takip eder.

Çocuk Hastalıkları
Çocuk Hastalıkları

Çocuk hastalıkları

Ne yazık ki, en sağlıklı bebek bile hastalanabilir. Yaygın çocukluk hastalıklarının belirti ve semptomlarının yanı sıra bu hastalıkların tedavisi ve önlenmesini bilmeye değer . Kulak enfeksiyonları ve bademcik iltihabı gibi kaçınılmaz olabilecek bir dizi yaygın çocukluk durumu vardır . Ancak çocuklar, devam eden ağız bakımı ve florür tedavileri ile önlenebilen aşılar ve diş çürükleri ( diş çürüğü ) ile önlenen ciddi ve potansiyel olarak ölümcül bulaşıcı hastalıklar gibi diğer önlenebilir hastalıklara da maruz kalırlar .

Çocuklar sağlık sorunları ile doğabilirler. Örneğin, doğumda yarık dudak veya damak görülür. Ancak , bazı kalp malformasyonları gibi eşit derecede yaygın doğum kusurları hemen görülmeyebilir. Her türlü doğum kusuru, çocuklar ve ebeveynleri için sonuçsal bir endişedir.

Çocuk Yaralanmaları

Belirli bir doğum kusurunu veya hastalığı önlemek mümkün olmayabilir, ancak bir çocuğu yaygın kesikler , yanıklar ve kazara zehirlenmeler gibi bir kaza ve yaralanmadan korumak mümkün olmalıdır . Güvenlik alanında önemli ilerlemeler kaydedilmiştir (tehlikeli oyuncakların hızlı bir şekilde geri çağrılması gibi). Araba koltuklarının, emniyet kemerlerinin, bisiklet kasklarının, kurcalamaya dayanıklı kapatma sistemlerinin zorunlu kullanımı ve ulusal ve bölgesel zehir kontrol merkezlerinin kurulması da çocuk güvenliğindeki ilerlemelere örnektir.

Ancak, diğer önemli güvenlik endişeleri alanları – çocukların yüzme havuzlarındaki çok sık boğulmaları , ev temizlik ürünlerinin yanlışlıkla yutulması, sıcak soba veya ısıtıcı tarafından yakılması veya yanlışlıkla ateşli silahla vurulması gibi . Liste sonsuz. Hepimiz gerekir egzersiz devam dikkat ve mümkün olabildiği kadar bir çocuğun çevre güvenli olarak yapılır emin olmak için her türlü çabayı