yeni bilgi tıp merkezi
Yeni Bilgi Tıp Merkezi
Pazartesi - Pazar: 7/24
+90312 314 00 73
bilgi@yenibilgi.com.tr

Bizden Haberler

    Sorry, no posts matched your criteria.

göz hastalıkları

Göz Hastalıkları

Birçok göz hastalığının erken semptomları yoktur. Ağrısız olabilirler ve hastalık oldukça ilerleyene kadar vizyonunuzda bir değişiklik göremezsiniz. 

Vizyonunuzu korumanın en iyi yolu, düzenli profesyonel göz muayeneleridir. Tabii ki, muayeneler arasında, görüşünüzde bir değişiklik olduğunu fark ederseniz – veya gözünüzün herhangi bir şekilde yaralanabileceğini düşünüyorsanız – derhal göz doktorunuza başvurun.

Yaşa bağlı makula dejenerasyonu

Yaşa bağlı Makula Dejenerasyonu (genellikle AMD olarak kısaltılır) teşhisi konduysa, yalnız değilsiniz. Amerika Birleşik Devletleri’nde 16 milyon insanın AMD’si olduğu tahmin edilmektedir. Aslında, 65 yaş üstü insanlarda körlüğün önde gelen nedenidir.

AMD, makula adı verilen retinanın merkezini etkileyen bir durumdur. Makula, okurken, sürerken ve ince, keskin veya düz ileri görüş gerektiren diğer aktiviteler gerçekleştirirken kullandığımız en keskin vizyonumuzdan sorumlu olan gözün bir parçasıdır. Tipik olarak, maküladaki AMD’deki değişiklikler kademelidir, ancak bazı durumlarda görme kaybı daha hızlı ve daha belirgindir.

Şişkin gözler
Şişkin gözler veya proptozis, bir veya her iki göz göz yuvalarından dışarı çıktığında, kasların şişmesi, yağ ve gözün arkasındaki doku gibi lezyon alan yerlerden dolayı ortaya çıkar.
Katarakt
Katarakt, merceğin kademeli olarak opak hale geldiği ve görüntünün buğulandığı dejeneratif bir göz hastalığı şeklidir.
Bebeklerde Katarakt
Nadir durumlarda, çocuklar hayatlarının ilk birkaç yılında katarakt gelişir.
CMV Retinitis
CMV Retinit, sıklıkla AIDS’li (Edinilmiş Bağışıklık Yetersizliği Sendromu) insanları etkileyen ve ayrıca diğer bağışıklık bozuklukları olan insanları da etkileyebilen ciddi bir retina enfeksiyonudur.
Renk körlüğü
Renk körlüğü aslında gerçek anlamda körlük değildir, ancak renk görme eksikliğidir – bundan etkilenen insanlar, diğer birçok insanla renk eşleştirmesiyle aynı fikirde değildir.
Çapraz Gözler (Şaşılık)
Çapraz gözler (veya şaşılık), bir kişinin gözleri aynı anda aynı noktaya aynı hizada gelemediğinde ve farklı yönlerde yanlış hizalanmış veya sivri gibi göründüğünde oluşur.
Diyabetik Makula Ödemi
Diyabetik Maküler Ödem, DME, makulada sıvı birikmesinden kaynaklanır. DME’li hastalar tipik olarak şiddetli olabilen bulanık görme yaşarlar.
Göz Kayan Noktaları ve Göz Parlamaları
Şamandıralar görüş alanınızda hareket eden küçük lekeler veya bulutlardır – özellikle boş bir duvar veya bulutsuz mavi bir gökyüzü gibi parlak, düz bir arka plana bakarken.
glakom
Glokom, göze sıvı birikmesi basınç yarattığında optik sinire zarar verir.
Keratokonus
Normalde yuvarlak olan gözün önündeki kornea inceldiğinde ince ve koni şeklinde olur.
Tembel göz
Genellikle tembel göz olarak bilinen ambliyopi, erken çocukluk döneminde yeterli kullanım almayan bir gözde görme yetersizliğidir.
Düşük Görme
Normal gözlükler veya kontakt lensler net görüş üretmediğinde, görüşün düşük olduğu kabul edilir.
Oküler hipertansiyon
Oküler hipertansiyon, normalde kabul edilen aralığın üstünde gözdeki basınç artışıdır.
Retina Dekolmanı
Retina ayrıldığında, gözün arkasındaki ışığa duyarlı membran, sinir dokusundan ve altındaki kan beslemesinden ayrılır.
Göz kapağı seğirmesi
Bazen göz kapağınız basitçe seğirir.
Üveit
Üveit, gözün iç kısmının iltihaplanmasıdır, özellikle gözün üveayı oluşturan üç bölümünden birini veya daha fazlasını etkiler.